Innovation for Development (I4D) ve Hepsiburada partnerliğinde, ABD Büyükelçiliği Hibe Programı’nın katkısıyla hayata geçen “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi” tamamlandı.

Innovation for Development (I4D) ve Hepsiburada’nın 2020 yılından bu yana kadın kooperatifleri ve kadın girişimcileri desteklemek üzere hayata geçirdiği projelerin dördüncüsü “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi”nin kapanış toplantısı, projenin partnerleri ve yararlanacılarının katılımıyla 27 Nisan 2023’te gerçekleşti.

Göksemin Gökalp Özdemir’in sunumuyla ABD İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Fleur Cowan, Hepsiburada Kurumsal İletişim Direktörü Cem Tanır ve I4D Direktörü Doğan Çelik’in yaptığı açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi”nde gerçekleştirilen faaliyetler, proje kapsamında hazırlanan rapor ve kadın kooperatifi ve kadın girişimciler için hazırlanan videolar paylaşıldı.

Bu projeyle beraber, şimdiye kadar 76 kadın kooperatifi ve 1400 üretici kadına ulaşan projelerde, 150 saat eğitim, 900 saat mentorluk hizmeti verildi. Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi’nin tamamlanmasıyla kadın kooperatifleri ve girişimcilere toplamda 12 milyon liralık kapsamlı bir fayda paketi sunulmuş oluyor. 

“Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi”, Türkiye’de faaliyet gösteren ve mülteci ortaklığı da bulunan 20 kadın kooperatifi ve girişimcinin dijitalleştirerek Hepsiburada platformu üzerinden tüketicilerle buluşturdu. Kadınların ekonomik güçlenmesinde kadın girişimciliğinin rolüne dikkat çeken proje kapsamında 20 kadın kooperatifi ve 250 kadın girişimci toplamda 30 saatlik kapsamlı bir eğitim ve 250 saatlik mentorluk desteğinin yanı sıra Hepsiburada kadın girişimci desteklerinden ve proje için belirlenecek ek destek paketinden (süresiz komisyon indirimi, süresiz ücretsiz kargo hizmeti, 500 adet ürünün ücretsiz fotoğraf çekimi, reklam ve tasarım desteği gibi…) yararlandı.

Ayrıca, proje kapsamındaki rapor çalışmasında kadın dostu satın alma pratikleri araştırılarak, kadın kooperatifleri ve girişimcilerin başta dijitalleşme olmak üzere farklı satış modelleri ve bu kapsamda yaşadıkları zorluklar incelendi.

Projenin kapanış toplantısına katılan ABD İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Fleur Cowan,

“ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’nin farklı yerlerinde kadınların yönettiği küçük işletmeleri destekleyerek e-ticaret becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak üzere I4D ile iş birliği yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri, girişimcileri ve bir yaratıcılık ve büyüme dinamosu olarak girişimciliği desteklemekte bir dünya lideri konumundadır. Ticaret ve istihdam yaratma, sağlıklı bir ekonominin temeli olmanın yanı sıra, ABD’nin başlıca önceliklerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye, her iki ülkede de refah seviyesini yükseltmek için ikili ticareti arttırmaya yönelik çalışmalarına devam etmektedir.” dedi. 

Hepsiburada Kurumsal İletişim Direktörü Cem Tanır, 

“Hepsiburada olarak I4D’un destekçisi olmaktan ve birlikte gerçekleştirdiğimiz dördüncü proje olan “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi” ile Türkiye’de kadın girişimcilere verdiğimiz desteği büyütmekten dolayı mutluyuz. 2017 yılından bu yana “Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü” (GKTG) programıyla 42 binden fazla girişimci kadın, 220 kadın kooperatifi Hepsiburada platformunda yer aldı. Bugüne kadar 31 milyondan fazla kadın girişimci ürünü satışa sunuldu. E-ticarette yer almak isteyen kadınları destekleyen ilk e-ticaret markası olarak, geçen 6 yıllık süreçte, binlerce kadının markalarını büyütmelerine, istihdama katkı sağlamalarına destek olarak elde ettikleri başarıları izlemekten gurur duruyoruz. 

“Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi” ile birlikte bugüne kadar destek verdiğimiz girişimci kadınlar ve kadın kooperatiflerine yüzlercesi daha eklendi. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinlikte projenin sonuçlarından ve proje katılımcılarının paylaştıkları deneyimlerden, projenin sağladığı faydalar sayesinde girişimci kadınlar ve kadın kooperatiflerinin e-ticarette de güçlenerek ülkemize katma değer yaratacağını ve Hepsiburada olarak doğru bir projeye imza attığımızı anlıyoruz.” dedi.

I4D Direktörü Doğan Çelik, 

“Ekonomik refahı artırmak, dijital ekonominin açığa çıkardığı avantajları ve yenilikçi uygulamaları kadınlar, gençler ve mülteciler için özel sektör ve paydaşlarımız ile birlikte yaygınlaştırmak önceliklerimizin başında geliyor. Bu güzel iş birliği ile ilham verici kadın girişimcilerin hikayesini memleketin her köşesinden girişimcilik serüvenine atılacak girişimci kadınların hanesine taşımaya niyetliyiz. Bu niyeti ete kemiğe büründürmemize katkı sağlayan proje ortaklarımız Amerika Büyükelçiliği ve Hepsiburada’ya minnetarlığımızı bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyoruz.” dedi.

2022 yılının Ağustos ayında başlayan “Dijital Çağda Güçlü Kadınlar Projesi”, 2023 Ocak ayı sonunda tamamlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*