İGA İstanbul Havalimanı, Havacılık Sektörünün Liderlerini Yetiştiriyor

İGA İstanbul Havalimanı, başta Staj Programı olmak üzere çeşitli işe alım projeleri ile genç ve dinamik iş gücü potansiyelini üniversite mezuniyeti öncesi bünyesine katarak sürdürülebilir bir insan kaynağı yaratmayı ve geleceğin liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı, kurulduğu günden bu yana havacılık alanında her geçen gün yeni başarılara imza atarak Türkiye’nin gurur kaynağı olurken, aynı zamanda sürdürülebilir bir insan kaynağı sağlama ve uzun dönem stratejik iş planlaması oluşturma hedefleri doğrultusunda geleceğin profesyonellerini yetiştirmeye devam ediyor. 

2022 yılında bölgenin en büyük staj programı olarak hayata geçirilen İGA Staj Programı, üniversite iş birlikleri sayesinde genç iş gücü potansiyelini daha mezun olmadan İGA’ya kazandırarak sürdürülebilir bir insan kaynağı sağlıyor. Özel sektörde en fazla stajyer alan kurum olan İGA, adaylara sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda eğitimler vererek adayların kariyer gelişimine öncülük ediyor. 

Yaz döneminde ilk etapta 370 kişiye verilecek eğitimlerle başlayan İGA Staj Programı’nda; Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile yapılan iş birliği neticesinde bu yıl 1100 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Bugüne kadar; 1500 stajyer öğrencinin 70 farklı departmanda görevlendirildiği programda, stajyerler arasından seçilen 50’den fazla mezun, İGA İstanbul Havalimanı’nın merkezi fonksiyonlarında ve operasyonel birimlerindeki farklı pozisyonlarda tam zamanlı çalışmak üzere istihdam edildi. 

 

Genç yetenekler profesyonellerle buluşuyor

İGA İstanbul Havalimanı bünyesindeki bir diğer işe alım projesi olan ‘Management Trainee’ (MT) Programı; öğrencilerin kariyer yolucuğunda ilk adımlarını atmalarını ve kişisel gelişimlerine güçlü bir yatırım yapmalarını amaçlayarak sektöre yön veren genç liderler yetiştirmeyi odak noktasına koyuyor. Bu doğrultuda; uluslararası havacılık sektörünü şekillendirecek genç yeteneklerin işin profesyonelleri ile birlikte çalışma imkânı bulabilecekleri sürdürülebilir ve kapsayıcı bir program hazırlandı. 

MT Programı, kurumsal sürdürülebilirlik stratejilerini de içeren 7 aşamalı bir eğitim olarak uygulanıyor. Geçen yıl, seçkin üniversitelerden yaklaşık 1510 başvurunun değerlendirilmesi sonucu seçilen 6 MT adayı, ‘geleceğin liderleri’ olarak 8 aylık bir departman eğitim döngüsüne katıldılar ve İGA bünyesindeki tüm stratejik departmanlarda ve operasyonlarda görev aldılar. Bireysel ve grup eğitimleri, mentorluk desteği gibi birçok farklı ulusal ve uluslararası eğitim faaliyetine katılan MT’lerin, oryantasyon programı sonrasında ilgili departmanlara atamaları yapıldı. Bu yılki eğitim için 2900 başvurunun değerlendirildiği MT Programı’na 9 kişi katılmaya hak kazandı.

 

“Yeni istihdam potansiyelleri için üniversiteler ile yakından görüşüyoruz”

Yükselen yolcu trafiği, uçuş sayıları ve yeni iş alanları sayesinde yaklaşık bin kişilik istihdam artışı hedeflediklerini belirten İGA İstanbul Havalimanı İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan şu açıklamalarda bulundu: 

“Bu artışları karşılayabilmek, uzun dönemde oluşacak yeni istihdam potansiyellerini doğru değerlendirmek için üniversitelerle yakından görüşüyor ve çeşitli programlar yürütüyoruz.

İGA İstanbul Havalimanı olarak T.C Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından düzenlenen e-insan Tanıtım Töreni’nde, ‘En Çok Staj İmkânı Sunan Özel Sektör Kuruluşu’ plaketine layık görüldük. Sadece Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ‘yetenek kapısı’ aracılığı ile Türkiye’nin her bir yanından 1000’in üzerinde öğrencimizi havalimanımızda misafir ettik ve bu deneyimi yaşamalarını sağladık. Önümüzdeki süreçte de uzun vadeli planlar doğrultusunda genç iş gücü potansiyeline yatırım yapmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*