EMITT Fuarı, Zengin Etkinlik Programıyla Hız Kesmeden Devam Ediyor

EMITT, her yıl 40.000’e yakın turizm sektör profesyoneli ile dünyanın dört bir yanındaki tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni ve heyecan verici seyahat fırsatlarından faydalanmak isteyen seyahatseverleri ağırlıyor.

ICA Events tarafından TÜROFED ve TTYD iş ortaklığında düzenlenen, Türkiye’nin tanıtımına ve turizm sektörünün marka haline gelmesine hizmet eden 26. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. EMITT, tüm katılımcılar için değer yaratan, birbirinden faydalı içerik ve iş birlikleriyle sektöre yön vermeyi sürdürüyor. 

Fuarın üçüncü günündeki etkinlikler kapsamında; ‘Doğrudan Rezervasyonları ve Geliri En üst Düzeye Nasıl Çıkarırız?’, ‘Hedef Kitlenizle İlişki Kurmanın İpuçları: Özel Müşteri Deneyimleri Yaratmak’, ‘Sürdürülebilir Turizm Ekseninde Kültürel Miras’ ve ‘Metaverse: Turizm Kaynaklarını Genişleten Deneyim’ başlıklı konular sektör temsilcileri tarafından masaya yatırıldı.

“Pandemi sonrası tatil yeri araştıranların oranlarında büyük artış söz konusu…” 

Moderatörlüğünü Booklogic Dijital Pazarlama Direktörü Selin Yiğitkuş’un yaptığı oturumda konuşmacı olarak Google Stratejik Ortaklıklar Müdürü Weirong Zheng yer aldı.

Oturumda ilk olarak Google’un seyahat deneyimlerini ve booking gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için yaptığı bazı projeler konuşuldu. Google Stratejik Ortaklıklar Müdürü Weirong Zhenge, “Gezi teknolojileri endüstrisindeki açığı kapatmaya çalışıyoruz, insanlar aktivite ve geziler için daha değerli içerikler istiyorlar. Pandemi sonrası özellikle Google Travel kullanıcılarının araştırmaya oldukça zaman ayırdığını görüyoruz, yeni kurulmuş olan Pmax uygulamasıyla birlikte doğru müşteriyi karmaşık hale gelmeden yapay zekâ teknolojisi sayesinde kolayca ulaşabiliyoruz” dedi. 

 ‘Hedef Kitlenizle İlişki Kurmanın İpuçları: Özel Müşteri Deneyimleri Yaratmak’

Günün ikinci oturumu Anatolity Kurucu, Fütürist, Deneyim Tasarımcısı Dr. Cem Kınay moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturuma Pernod Ricard Menat Pazarlama Direktörü Elvan KüçükdemiralMastercard Danışmanlık Hizmetleri Türkiye ve Azerbaycan İş Geliştirme Lideri Mehmet GülezSwissôtel The Bosphorus Satış & Pazarlama Direktörü Reha Efe ve Google Turizm Sektör Lideri Yeşim Öztekin konuşmacı olarak katıldı.

Google Turizm Sektör Lideri Yeşim Öztekin, tüketicilerin daha iyi bir deneyim için daha fazla para harcamaya hazır olduklarını ve bu oranın otel konaklama sektörü için daha da yüksek olduğunu belirtti. Öztekin, “Müşteri ve tüketici derken aslında bizlerden yani kendimizden bahsediyoruz. Özellikle pandemi sonrasında sektördeki tüm beklentiler değişti ve değişiyor. Artık tatil dediğimiz zaman sadece deniz, kum ve güneşten bahsetmiyoruz. İnsanlar aslında deneyim peşinde koşuyorlar. Tüketicinin tatil   algısı  yeni bir şey denemek ve deneyimlemek yönünde. Seyahat satın almasında artık çok seçenek var ve tüketicilerin %40’ı bir sonraki satın alımında başka bir markayı tercih edebileceğini söylüyor. Burada öne çıkan payda güven ve bizler de güveni müşteri deneyimi ile sağlıyoruz. Çünkü tüketiciler artık markaları değil yaşadıkları deneyimleri karşılaştırıyorlar” dedi.

 “Yeni bir misafir kazanmak eldeki misafiri korumaktan daha fazla maliyetli”

Swisotel The Bosphorus Satış & Pazarlama Direktörü Reha Efe, “Sektörümüzde ağırladığımız kişilere müşteri değil misafir gözüyle bakıyoruz. Misafire istediği ürünü artık satmak yeterli değil. Misafirlerimiz ile daha uzun sürede iletişim kurup farklı bir bağ içerisinde olmak istiyoruz. Yaptığımız araştırmalar bize gösteriyor ki, yeni bir misafir kazanmak aslında eldeki misafiri korumaktan çok daha fazla maliyetli bir durum. Bu yüzden bir misafirimiz bizimle iletişime geçmiş olduğu andan itibaren bizim orada bir fark yaratmamız çok önemli. Rekabet ortamında fark yaratabilmemiz için daha özel şeyler yapmamız gerekiyor” dedi.

 Mastercard Danışmanlık Hizmetleri Türkiye ve Azerbaycan İş Geliştirme Lideri Mehmet Gülez, sunumunda Türkiye’ye farklı ülkelerden gelen ziyaretçilerin hangi harcama kaleminde bulunduklarına ilişkin analizlerden bahsetti. Bu analizlere göre de müşterilere ne sunabilecekleri hakkında bilgiler paylaştı. Konuşmasının devamında ise; “Önümüzdeki dönemlerde müşteriler daha fazla dijital ödeme ile hizmet alacaklar. Türkiye’ye yakından baktığımızda, yemek, sağlık ve kozmetiğin yanı sıra akaryakıtta harcamaların arttığını görüyoruz” dedi.

Pernod Ricard Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Pazarlama Direktörü Elvan Küçükdemiral, markalarla tanınan bir şirket olduklarını vurgularken, içki sektöründeki trendlere de değindi. 

Günün 3. paneli olan ‘Sürdürülebilir Turizm Ekseninde Kültürel Miras’ başlıklı oturumun moderatörlüğünü Pelin Batu yaptı. Divan Otelleri Satış Direktörü, Kafa Radyo Programcısı Deniz Dikkaya, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay ÖzelİBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan konuşmacı olarak yerlerini aldılar.

Divan Otelleri Satış Direktörü, Kafa Radyo Programcısı Deniz Dikkaya, “Turizm barış ve kardeşlik üzerine kurulu dünyanın en büyük segmenti. Turizm ne kadar sürdürülebilir olursa bununla birlikte diğer paydaşları da aslında koruma imkânımız oluyor. Sürdürülebilirlik konusunda son zamanlarda çok fazla yol kat etmeye başladık. Artık daha genç kitlelere hitap etmeye başladık fakat bundan 10-15 yıl sonra daha da genç kitlelere hitap etmeye başlayacağız. Bence biz turist sayısına çok fazla odaklanmamalıyız. Bunun yerine kültürel miraslarımıza odaklanmalıyız ve onlara sahip çıkmalıyız” dedi.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı, İBB Kültür Daire Başkanı Oktay Özel, “Tarihi yerlerin korunma sürdürülebilirliği çok önem arz ediyor. İstanbul’daki kültürel yapıları ancak geniş bir halk bilinci ile korumak mümkün. İBB Kültür Miras ekiplerinin önemli bir amacı da, Türkiye’deki kültür ve sanat insanlarının kendilerini ifade edebileceği bir alan açmak. İstanbul’un çok özel alanları var bu alanların turistlerle buluşturulması da büyük önem taşıyor” dedi.

 İBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan, “Kültür turizminin en önemli halkalarından biri deneyimleme meselesidir. İstanbul’da kültür turizmini çok fazla engelleyecek etkenlerin olmasının yanı sıra bence çok renkli bir sektör. Bütün tarihi alanları işlevlendirebilirsek dünyanın dikkatini çekeceğinden şüphem yok. Her bölgenin yemeğinden, kültürel alanlarından bahsederek öne çıkarabilecek bir yönünü bulabilirsiniz” dedi.

 Günün son paneli olan ‘Metaverse: Turizm Kaynaklarını Genişleten Deneyim’ başlıklı oturumda, ‘Turizmde Metaverse aracılığıyla duyuları harekete geçirmek’, ‘Metaverse nasıl seyahat arzusu yaratacak?’, ‘Metaverse turizm sektöründe müşteri ilişkilerinin yeni yüzü mü? ‘Metevarse’ün sürdürülebilir ve sorumlu turizme katkısı nedir?’ konuları ele alındı. Atlas Space CEO, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Burçin GürbüzGoart Mertaverse Kurucu & CEO Burak SoyluGazeteci, Film Yapımcısı, İklim Aktivisti Elif Dağdeviren, Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R Erdem Erkul konuşmacı olarak katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*