Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Başkan Muhittin Böcek’i ziyaret etti

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i ziyaret etti. Ziyarette iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Antalya ile Çek Cumhuriyeti arasında açılacak sergilerle kültür-sanat köprüsü kurulması yönünde görüşmeler yapıldı. Başkan Muhittin Böcek, Antalya’yı kültür sanat şehri yapma yolunda çalışma yaptıklarını söyledi.

Çekya Büyükelçiliği, Antalya Fahri Konsolosluğu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 25 Nisan Salı günü Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası fuayesinde “Modern Fotoğrafta Bilim, Seyahat ve Doğa’’ isimli serginin açılışı gerçekleştirilecek. Sergi açılışı öncesinde Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Çek Cumhuriyeti Antalya Fahri Konsolosu Yeliz Gül Ege ile birlikte Başkan Muhittin Böcek’i ziyaret etti. 

ÇEK KURTARMA EKİBİNE TEŞEKKÜR

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Muhittin Böcek, Antalya’nın tarım ve turizm potansiyeli hakkında Büyükelçi Vacek’e bilgi verdi. 2022 yılında Çek Cumhuriyet’inden Türkiye’ye gelen 450 bin ziyaretçinin 230 bininin Antalya’ya geldiğini söyleyen Başkan Böcek, bu sayıyı artırma gayretinde olduklarını ifade etti. Başkan Böcek, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Çek Cumhuriyeti’nden gelen ve Adıyaman’da görev yapan kurtarma ekiplerine de teşekkür etti. 

SANATA DESTEĞİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek “Modern Fotoğrafta Bilim, Seyahat ve Doğa” sergisine ev sahipliği yaptığı için Başkan Muhittin Böcek’e teşekkür ederek, “Çek Cumhuriyetinden gelen fotoğrafçıları misafir ettiğiniz için onur duydum. Sanata olan desteğiniz yadsınamaz onun için ayrıca teşekkür ederim” diye konuştu. 

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ MESAJI

Başkan Muhittin Böcek de sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Kültür, sanat ve sergiyle ilgili çok güzel şeyler söylediniz. Bizim zaten Antalya’yı kültür sanat şehri yapma yolunda çalışmalarımız var. Bu bizim için son derece önemli. Bu konuda da işbirliğimizin artması içi elimizden gelen gayreti göstermeye hazırız “dedi. 

BİLİM, SEYHAT VE DOĞA SERGİSİ

Çekya Büyükelçiliği, Antalya Fahri Konsolosluğu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 3 Çek bilim insanı, kâşif ve fotoğrafçının eserlerinin sergileneceği ‘‘Modern Fotoğrafta Bilim, Seyahat ve Doğa’’ isimli sergisini 25 Nisan Salı günü Antalya Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanında açılışı yapılacak. Serginin ilk bölümü Çek Cumhuriyeti’ni ve doğa harikalarını, ikinci bölümü Orta Doğu’nun güzel manzaralarını ve Himalaya dağlarını sunarken, üçüncü bölüm elektron mikroskobu da dâhil olmak üzere mikro dünyadan manzaraları sunmakta. Sergi 25 – 28 Nisan tarihlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı’nda, 29 Nisan – 12 Mayıs tarihleri arasında ise AKM Fuaye Alanı’nda olacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*