Buzlu Küvet / Icebath’de sağlık ararken zarar görmeyin

“Wim Hof Method Nefes-Soğuk-İrade” eğitmeni Doruk Taraktaş en büyük tehlikenin gerekli eğitimi almamış deneyimsiz spor hocalarının Icebath sınıfları açması olduğunu söylüyor. 

Baharın gelmesiyle Wim Hof Method’la dünyadan sonra birkaç senedir de Türkiye’de trend olmaya başlayan IceBath / Buzlu küvet çılgınlığı bu sene daha da büyük bir ilgi çekecek gibi. Pek çok otel sauna ve fitness gibi hizmetlerine Icebath’i de eklemeye başladı. Sosyal medya fenomenleri arasında da bir challange haline gelen bu deneyim, yetkin olmayan kişiler gözetiminde yapıldığında size yarardan çok zarar verebilir.  

Konuyla ilgili olarak bu trendi eğitimleriyle Türkiye’de başlatan “Wim Hof Method Nefes-Soğuk-İrade” eğitmeni Doruk Taraktaş en çok dikkat edilmesi gereken şeyin bu çalışmanın yetkin bir eğitmen gözetiminde yapılması gerektiğini vurguluyor. 

“Dünyada Wim Hof’tan sonra -ben de Icebath yaptıyorum- diyenler büyük bir artış gösterdi. Türkiye’de de Wim-Hof Motod eğitimlerimiz başladıktan sonra benden aldıkları 5 saatlik kişisel uygulamayı öğrendikleri Temel Eğitimle bu işin eğitimini vereceğini düşünen spor hocaları Icebath sınıfları açmaya başladı. Yazlık oteller de bu trendi yakalamak için buz küvetleri aldı” diyen Taraktaş, Wim-Hof eğitmenliğinin 2 yıll süren, çok detaylı şekilde buzlu küvet ve soğuk çalışmalarının fizyolojisini ve kurallarının öğretildiği eğitmenlik eğitimini almadan bunun yapılmasının çok üzücü ve bir o kadar da tehlikeli sonuç doğurabileceğinin altını çiziyor. 

Buzlu küvet çalışmaları ileri seviye çalışmalar, “ben de yaptım oldu” denilmemeli. Sadece bilgi değil deneyimle hazırlanmış bir program dahilinde özenli bir şekilde yapılmalı. Aksi taktirde buz deneyimi sırasında katılımcıya (en hafif haliyle) kötü bir deneyim yaşatma ihtimali var. Hatta bazı sağlık kondisyonlarına sahip olan katılımcılar için risk yaratacak sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden Wim Hof Method eğitmenleri çok uzun süre eğitim alıyorlar ve binlerce buzlu küvet deneyimlerine sahip oluyorlar.

Taraktaş, doğru uygulandığı zaman çok büyük zihinsel ve fiziksel faydaları olan bu çalışmaları mutlaka detaylıca araştırmalarını tavsiye ediyor. 

Türkiye’deki tek Wim-Hof Akademi sertifikalı eğitmen olan Doruk Taraktaş, dikkat edilmesi gereken konuları ise şöyle sıralıyor,

  • Çok sıcak havada bir anda kesinlikle buz gibi suya girmeyin.
  • Bu deneyimi veren kişilerin eğitimlerini, bilgilerini ve deneyimlerini mutlaka sorgulayın.
  • Öncesinde zihinsel ve bedensel bir hazırlık yapılmalı. Unutmayın ki bu çalışma sadece bir beden çalışması değil aslında zihinsel bir çalışma. Zihniniz orada olmayı istemeyecek. Buzlu küvet öncesi sadece bedeninizi değil zihninizi en iyi şekilde hazırlamalısınız.
  • Buzlu küvet yerine soğuk suya ve duşlara girin. Soğuk suyun tüm faydalarını (Sağlıklı bağışıklık sistemi, iyi ve güçlü hissedeceğiniz hormonların salgılanması, stres kontrolü, yağ yakımı, iyi uyku, yüksek enerji vb) her sabah kısa soğuk duşlarla görebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*