Ankara Üniversitesi Bala Meslek Yüksekokulu Açıldı

Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan ve 2023-2024 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayacak olan Bala Meslek Yüksekokulunun açılışı gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi, 603. Senato Toplantısı’nı, geçtiğimiz günlerde yeni meslek yüksekokulunun kurulduğu Bala ilçesinde yaptı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve rektör yardımcıları, Bala Belediyesi Konferans Salonu’ndaki toplantı öncesinde Belediye Başkanı Ahmet Buran’ı ziyaret ederek, yeni kurulan meslek yüksekokulu ile ilgili istişarelerde bulundu.

Ünüvar, daha sonra, Bala Meslek Yüksekokulunun kuruluş süreci ve açılması planlanan programlara ilişkin senato üyelerine bilgi verdi.

Bala Meslek Yüksekokulu ve Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu ile birlikte Ankara Üniversitesinde meslek yüksekokulu sayısının 13’e yükseleceğini belirten Ünüvar, Bala Meslek Yüksekokulunun hem tarım hem hayvancılık hem de maden işletmeciliği alanında çok önemli işler yapacağını ifade etti.

“Açılacak Programlar Bilinçli ve Hedefe Odaklı Bir Tercih”

Bala Meslek Yüksekokulu bünyesinde açmayı planladıkları Süt ve Besi Hayvancılığı Programı, Tarımsal İşletmecilik Programı ve Maden Teknolojisi Programı’nın bilinçli ve hedefe odaklı bir tercih olduğunun altını çizen Ünüvar, “Burada yetişecek çocuklarımız inşallah sektörün en ileri standartlarında iş yapan işletmelerde önemli görevler yapacaklar, insanlarımıza ve devletimize hizmet edecekler. İlk etapta Süt ve Besi Hayvancılığı Programı’nı açıyoruz, ilerleyen süreçte de diğerlerini açmayı planlıyoruz. Bu okulun, Bala’ya çok şey katacağına, hatta ilgili sektörler için çok önemli iş gücü yetiştireceğine inanıyorum” dedi.

Ünüvar, Bala Meslek Yüksekokulu’nun hayırlı olması temennisinde bulunarak, süreçteki destekleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme ve Yönetim Kurulu üyeleri, Bala Kaymakamı Ramazan Yıldırım, Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran ile Ankara Üniversitesi senato üyeleri ve yöneticilerine teşekkür etti.

“Bala’mız İçin Çok Büyük Bir Özlemdi”

Bala Belediye Başkanı Ahmet Buran da Ankara Üniversitesi Senatosu’nu Bala’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Uzun bir sürecin ardından Bala Meslek Yüksekokulunun kurulduğunu belirten Buran, “Meslek yüksekokulunun gelmesi Bala’mız için çok büyük bir özlemdi” ifadesini kullandı.

Başkan Buran’ın Rektör Ünüvar’a çiçek takdiminin ardından senato toplantısı gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Senatosu Okulu Gezdi

Rektör Ünüvar ve senato üyeleri, toplantının ardından, Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya, Kaymakam Ramazan Yıldırım ve Belediye Başkanı Ahmet Buran ile birlikte, Millî Eğitim Bakanlığınca meslek yüksekokulu için tahsis edilen okul ve yanındaki yurt binasına geçti. “Ankara Üniversitesi Bala Meslek Yüksekokulu” tabelasının asıldığı okulun açılışı yapılırken, derslik, laboratuvar ve spor salonu ile yurt binasında incelemelerde bulunuldu.

“Bala’mız İçin Tarihi Bir Karar”

Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya da yemek programında yaptığı konuşmada, Bala halkı adına tüm Ankara Üniversitesi yönetimine teşekkür ettiğini belirtirken, “Alınan bu karar, belki Ankara Üniversitesi Senatosu için sıradan bir karar olabilir, çok daha önemli kararlara imzalar atıyorsunuz ama emin olun bu karar Bala’mız için tarihi bir karar oldu. Ne iyi ettiniz de böyle bir karar aldınız. Biz Bala olarak hepinize çok teşekkür ediyoruz. Ben bu okulun, Bala’mızın birçok yönüyle gelişmesine katkı sağlayacağına, ülkemiz için ciddi katma değer oluşturacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bala Kaymakamı Ramazan Yıldırım ise, meslek yüksekokulunun Bala’daki tarım, hayvancılık ve madencilik faaliyetlerine çok önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.

Program sonunda Bala Meslek Yüksekokulu önünde anı fotoğrafı çektirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*