AÇEV Deprem Bölgesinde

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), depremden etkilenenlerin orta ve uzun vadede iyi olma hallerini desteklemek için Hatay Defne, Gaziantep Nurdağı ve Adıyaman’da çocuk, ebeveyn ve kadın dostu AÇEV Merkezleri kuruyor. Vakıf, merkezden uzak köylerde yaşayan çocuklar, ebeveynler ve kadınlara da gezici hizmet araçları ile ulaşmaya hazırlanıyor. Global teknoloji şirketi Dyson’ın dünya çapında genç mühendis ve bilim insanlarını desteklemek amacıyla faaliyet gösteren hayır kurumu James Dyson Vakfı iş birliğinde yola çıkacak ilk araç, 23 Nisan’da Adıyaman’da olacak. 

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, afet ve krizlerin olumsuz sonuçlarından en fazla çocukların etkilendiğini belirterek, “Koşullar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, çocukların yeterli bakım hizmetlerinden faydalanmaları ve eşit öğrenme fırsatlarına erişebilmeleri çok önemli. Biz de ilk günden itibaren başta çocuklar olmak üzere depremden etkilenenlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve uzun vadede iyi olma hallerini desteklemek için seferber olduk.” dedi.

Üç kente AÇEV Merkezleri kuruluyor

Kurulduğu günden bu yana, 30 yıldır, başta çocuklar olmak üzere onların birincil yakınları olan anne babalar ve aynı zamanda kadınlar için çalışmalar yürüten AÇEV, Türkiye’de yaşanan afetlerde etkin ve uzun vadeli bakış açısıyla afetlerden etkilenenlerin yanında yer alıyor. 

Bölgede kalıcı yapıların inşasına ve istikrarlı hizmetlere odaklanan AÇEV, öncelikli olarak Hatay, Gaziantep ve Adıyaman’daki konteyner kentlerde AÇEV Merkezleri kuruyor. Ruh sağlığı uzmanları iş birliğinde, depremden etkilenen çocuklar, anne babalar ve kadınları psikososyal olarak desteklemeye ve yine onların ihtiyaçları doğrultusunda revize edilen bilimsel temelli eğitim programlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 

AÇEV, hem merkezlerinde hem de mobil araçlarıyla ulaştığı merkezden uzak ilçeler ve köylerde, çocuk koruma, çocuk yaşta erken ve zorla evlilikleri önleme, ihmal ve istismarı önleme konularında ebeveynler ve bakım verenler için toplum bilgilendirme seminerleri düzenlemek üzere de hazırlıklar yapıyor.

İlk mobil hizmet aracı 23 Nisan’da bölgede

AÇEV, deprem bölgesinde merkezden uzak ilçelerde ve köylerde yaşayan çocuklar, anne babalar ve kadınlara da gezici hizmet araçlarıyla ulaşmayı hedefliyor. Dünya çapında geleceğin mühendislerini desteklemek amacıyla birçok projeyi fonlayan James Dyson Vakfı iş birliğinde yola çıkan ilk araç, 23 Nisan’dan itibaren Adıyaman’dan başlayarak deprem bölgesindekilerin iyi olma haline katkıda bulunacak.

Depremde evleriyle birlikte kişisel eşyalarını, eğitim malzemelerini ve oyuncaklarını da kaybeden çocuklar, merkezde toplu kullanım için erişecekleri malzemelerin yanı sıra kendilerine ait erken çocukluk gelişim setleriyle de destekleniyor.

Mutlu Çantam yolda!

AÇEV uzmanlarının özenle hazırladığı, içerisinde hijyen kiti, kırtasiye ürünleri, oyuncaklar, kitaplar ve ebeveynler için yönergeler bulunan Mutlu Çantam ise 23 Nisan’dan itibaren bölgedeki çocuklarla buluşacak.

AÇEV’in deprem bölgesinde yürüttüğü çalışmalara katkıda bulunmak istiyenler, Mutlu Çantam Yolda (www.acev.org/bagisyap/mutlu-cantam-yolda) sayfasından projeye destek olabilir ve aynı sayfadan AÇEV mobil hizmet araçlarının bölgedeki yolculuğunu takip edebilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*