4’üncü İstanbul Fintech Week katılımcılardan tam not aldı

Fintek alanındaki en faal global buluşmalardan biri olan İstanbul Fintech Week’te, fikir başkanlarının çarpıcı yorumları ve geleceğe ışık tutan öngörüleri, dala damga vurdu. Finansal teknolojilerin her boyutunun ele alındığı aktiflikte 20 ülkeden gelen birbirinden bedelli iştirakçiler, tertibe dair memnuniyetlerini lisana getirdi. Aktifliğin ikinci gününde düzenlenen merasimde “Dijital Finansın Öncüleri” mükafatlarını aldı. 

Türkiye finansal teknolojideki gücünü İstanbul Fintech Week ile yeni bir boyuta taşıdı. Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin (FINTR) ana destekçisi olduğu İstanbul Fintech Week, 13-14 Nisan tarihlerinde Fişekhane’de gerçekleştirilen özel bir tertiple dünyanın kıymetli fikir liderlerini bir ortaya getirdi. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Türkiye’nin birinci ve en büyük küresel finansal teknoloji aktifliği İstanbul Fintech Week, 2 gün boyunca üç doruğa ve 50’nin üzerinde oturuma mesken sahipliği yaptı. Birinci gün ‘Blockchain Fest’ ile başlayan aktifliği ikinci gün ise ‘Digital Finance Summit’ ve ‘Women in Fintech Summit’ tepeleri takip etti.

Fintekler finans bölümünde büyümeyi sürdürüyor

Fintek kesiminin duayeni The Financer CEO’su Chris Skinner, açılış konuşmasında şunları söyledi: “2008 krizi ile birlikte finans ve bankacılık dalında kökten bir değişim başladı. Şu anda bildiğimiz bir dünyada yaşamıyoruz. Bu dünyada hudutlar yok. internet hükümetleri, ülkeleri hudutları tanımıyor. Büyüdüğümüz kavramları tanımıyor. Her şey üzerine tekrar düşünüyoruz daha farklı düşünme mecburiyetindeyiz. Nasıl değiştirebiliriz, nasıl farklı şeyler yapabiliriz. Pek çok şirket bulut ve taşınabilir aplikasyonları kullanmaya çalışıyor. 2010’da fintek kesimin yüzde 3’ünü temsil ediyordu 2021’de yüzde 38’e ulaştı. Bu oran daha da artıyor. Her fintek startup şirketi belli bir gereksinime yönelik hareket ediyor. Herkese hizmet etmiyorlar. Tam da bu noktada bankaların zafiyeti ortaya çıkıyor zira bankalar herkese her şeyi vermek istiyor ve eksiksiz olarak hizmet edemiyorlar. Bu yüzden fintekin bankaların yetişemediği noktalara girmesi gerekiyor. Örnek Stripe. Şu anda en çok kıymetlenen fintek, 95 milyar dolarlık bir değerlemesi var. Bu şu anda, 9 Commerzbank kıymetine denk geliyor. 10 yıl içinde bu bedele ulaştı, geçen yıl 65 milyar dolara düştü. Nedeni herkesin dijitale yönelmesi, Ukrayna’daki durumdan oluşan belirsizlikler, ekonomik iklim ve artık ise her şeyin yerelleştiği bir devirdeyiz. Fintek büyük düşüş yaşadı. Birçok şirketin bölümden çıktığını görüyoruz, güçlü şirketlerin daha çok satın almalar gerçekleştireceğini düşünüyoruz. İnanmakta olduğumuz ve inanıyor olduğumuz her şey sorgulanıyor. Dünya çok süratli gelişiyor ve fintekler de para ile ilgiyi nasıl çözebileceğimizi düşünüyor. Tüm bunlardan öte, en değerli şey ise çocuklarımızın geleceğine bakabilmekte yatıyor. Bundan sonra nasıl işe yarayabiliriz, iklim değişikliğini, hayvan çeşitlerinin çeşitliliğini sürdürebilmek, parayı yararlı bir biçimde dönüştürebilmek için ne yapabiliriz diye düşünmeliyiz” dedi. 

“Görünmez Finans” masaya yatırıldı

Digital Finance Summit’te uzman konuklar finansal eserlerin tüm hizmetlerin içinde sunulabilen eserlere dönüşümünü, ödemeler 2.0’ı, sigortacılıkta yapay zekayı, “sadece dijital” bankacılığı ve daha birçok mevzuyu masaya yatırdı.  FINTR İdare Şurası Lideri ve KOOP Ventures Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu’nun moderatör olarak yer aldığı ‘Bankacılığın, Hizmet Olarak Finansa Dönüşmesi’ başlıklı panelde Yapı Kredi Stratejik İş Geliştirme ve inovasyon Yöneticisi Itır Aydoğan, Odeabank Dijital Bankacılık Yöneticisi Murat Bitirici, Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Yöneticisi Emre Ölçer yer aldı.  “Yalnızca dijital bankacılık mümkün mü?” paneli ise KOOP Kurucu Ortağı Mustafa Baltacı moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelde,  KPMG Türkiye Fintek ve Dijital Finans Önderi Sinem Cantürk ile The Fintech Times Ekonomik Kalkınma Danışmanı Richie Santosdiaz konuştu. 

“Ödeme 2.0: Gelecek ne getirecek?” panelinde ise Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Hüsnü Avşar Gürdal, United Payment Türkiye Ülke Müdürü Adem Aykın, Garanti BBVA Ödeme Sistemleri CEO’su Murat Davet Süzer, geleceğin ödeme sistemlerine ait çarpıcı yorumlarda bulundu. 

‘Regülasyon alltyapısını dijitalleştirmeye devam ediyoruz’

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı ve SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu  “Şimdi Sigorta İnovasyonu” panelinin açılış konuşmalarını yaptılar. 

TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, “Teknoloji büyük bir süratle ilerliyor. Insurtech’ler ve sigorta şirketleri bu süratli gelişim karşısında son derece çevik iş modellerini benimsemeliler. Insurtech’lerin çalışma modelleri bu sürate ayak uydurabilir görünmekte lakin muvaffakiyete ulaşmak sigorta şirketlerinin tecrübesini rehber edinerek ve bu alanda derin iş birlikleri kurarak mümkün olabilecektir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında sigorta dalı ve Insurtech’lerin iş birliği fırsatlarını geliştirmeleri kıymet arz etmektedir. İnanıyorum ki bu iş birlikleriyle ülkemizde sigortacılığı geliştirecek, sigorta farkındalığını artıracak güçlü iş birlikleri ile geleceğin inşasında daha güçlü bir sigorta dalı olarak yer alacağız.” dedi

SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu, “Dijital dönüşümü yalnızca konvansiyel süreçlerin dijitale taşınması ve kağıtsız ortamın tesisi olarak değil, nesil değişiminin getirdiği yeni davranış kalıplarını ve teknolojik değişimin yıkıcı tesirlerini dikkate alarak müşteriyi gerçek vakitte gerçek yerde, gerçek eserle kuşatan yeni iş modellerinin ve yenilikçi eserlerin oluşturulması olarak görüyoruz. Ülkemizdeki düşük penetrasyon oranının artırılmasını kıymetli bir fırsat olarak kıymetlendiriyor ve bunu artırmak için destekliyoruz. Bu manada düzenleyici ve denetleyici kurum olarak regülasyon altyapısını dijital sigortacılığa uçtan uca ahenkleştirmek temel gayemiz olup, dijital sigorta şirketi ve servis sigortacılığı tariflerine mevzuatımızda yer vermeyi planlıyoruz” dedi. Akabinde sigorta teknolojilerindeki son gelişmeler kesimin üst seviye yöneticilerinin katıldığı geniş spektrumlu oturumda ele alındı.

Finansın kraliçeleri sahneye çıktı

Etkinlikte ayrıyeten finans ekosistemine istikamet veren bayan teşebbüsçüler ve başkanların muvaffakiyet kıssaları de anlatıldı. Women in Fintech Summit başlığı altında gerçekleştirilen oturumlarda, Unconventional Ventures Kurucusu Theodora Lau, Stratyfy COO’su Deniz Johnson, Meral Eredenk Kurdaş  ve Odgers Berndston Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar üzere isimler yer aldı. Panelde kesimde bayan yönetici sayısını artırmaya yönelik atılması gereken adımlar, bayan başkanların yaşadıkları tecrübeler ve bölümün güçlü bayanlarına ilham verecek tavsiyeler de iştirakçilerle paylaşıldı.

“Dijital Finansın Öncüleri” mükafatlarını aldı

Öte yandan, KPMG ve FINTR işbirliğiyle gerçekleştirilen “Dijital Finansın Öncüleri” programı kapsamında finans teknolojileri alanında yenilikçi projeler geliştiren bankalara ve küreselleşmeye en açık teşebbüslere mükafatları verildi. The Pioneer Bank (Öncü Banka) Türkiye İş Bankası olurken, The Visionary Bank (Vizyoner Banka) ödülü Yapı Kredi Bankası’na verildi. The Collaborative Bank (İşbirliğine En Açık Banka) Fibabanka, The Küresel Fintech (Küresel Fintek) United Payment, The Emerging Fintech (Büyüyen Fintek) Fimple, The Innovative Fintech (Yenilikçi Fintech) Agrio ve Financial Inclusion (Finansal kapsayıcılık) mükafatı de Papara’nın oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*