100.Yıl Bisiklet Turu Sivas-Amasya Etabı ile Başladı-1 Ağustos

100. YIL CUMHURİYET BİSİKLET TURU’NUN İLK ETABI’NIN GALİBİ ve  SARI MAYO’NUN SAHİBİ SPOR TOTO BİSİKLET TAKIMINDAN AHMET ÖRKEN OLDU 

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, 208,8 km’lik Sivas-Amasya etabı ile büyük bir coşkuyla başladı

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Cumhuriyet’in 100. Yılı onuruna; Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Avrupa Turları 2023 takviminde Elit Erkekler 2.2 kategorisinde düzenlediği 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, 208,8 km’lik Sivas-Amasya etabı ile start aldı.

Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden büyük bir kalabalık önünde start alan pedallar, Cumhuriyetin kuruluş yolculuğunun onurunu taşıyarak büyük bir coşku ile Amasya Millî Mücadele Müzesi önünde kurulan finişe kıyasıya bir mücadele ile girdi.

Tarihi yarışın startını Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili Hasan Aksu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından birlikte verdi. Festival coşkusuyla start verildiBu yıl ilk kez düzenlenen “100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu”nun en uzun ve ilk etabı olan Sivas – Amasya etabının startı festival havasında verildi. Cumhuriyetimizin simge noktalarından olan Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünde tarihi startı bekleyen bisikletçiler ve izleyiciler, start öncesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından hazırlanan “100. Yıl” tanıtım filmini izledi. Tanıtım filminin ardından Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu; Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ve Sivas Milletvekili Hasan Aksu’ya yarışın sarı mayosunu hediye etti. Son olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına etaplarda taşınacak Türk bayrağı, son Türkiye Yol Şampiyonu Burak Abay’a, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili Hasan Aksu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından takdim edildi.Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı: “ Tam bir asır önce başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman Türk milleti bu rotadan yola çıkarak bağımsızlığımızın temellerini attılar. Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılında tarih dolu yollarda Uluslararası 100. Yıl Bisiklet Turu’nu düzenlemenin haklı gurunu yaşıyoruz. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ve Sivas Milletvekili Hasan Aksu’ya sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 784 kilometrelik Sivas’tan Ankara’ya bisiklet yarışları başladı

16 ülkeden 104 sporcunun katıldığı yarışlar Sivas Atatürk ve Kongre merkezinin önünden verildi. Sivas ağırlaması ile uğurlanan sporcular 5 günün sonunda Başkent Ankara’da,   Ankara Zeybeği ile karşılanacaklar. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu konuşmasında Sivas’ın milli mücadeledeki önemine vurgu yaptı. Sivas Valisi   Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Milletvekili  Hakan Aksu’ya imzalı bisiklet forması hediye etti. Protokol üyeleri tarafından saat 9.00’da bisikletçilere start verildi. Bisikletçiler Şehzadeler Şehri Amasya’ya doğru kıyasıya pedal   çevirmeye başladılar.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 208,8 km’lik ilk etabı olan Sivas-Amasya Etabı’nın Sarı Mayo ve 1. Etap galibi: Spor Toto Cycling takımından Ahmet Örken oldu

6 Ülkeden 16 takımdan 100 bisikletçinin start aldığı 208,8 km’lik Sivas-Amasya etabında yarışın Etap Lideri 5 saat 11 dakika 54 saniyelik derecesiyle Ahmet Örken Sarı Mayo sahibi olurken ilk etabı 5 saat 11 dakika ve 54 saniyeyle bitiren etabın en sprinteri: Beykoz Belediyesi Spor Kulübü’nden Maximilian Stedman yeşil formayı giyecek. 5 saat 11 dakika ve 56 saniyelik derecesiyle en iyi performans yapan en genç sporcusu MES Sungun Azad takımından Ali Labib Shotorban ise beyaz formanın sahibi oldu.

100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı onuruna etap birincisi Sarı Mayo sahibi Ahmet Örken, Türk Bayrağı taşıma onurunu elde etti. Ahmet Örken, 2 Ağustos’taki Amasya-Havza etabında hem Sarı Mayo hem de Cumhuriyetin 100.yılı onuruna Türk Bayrağı’nı taşıyacak.

Yarışın Hikayesi

100. Yıl Bisiklet Turu’nun ilk etabında start, finish ve geçiş güzergahlarında Türk bayrakları ile katılan vatandaşlar, bisikletçilere Cumhuriyet yolunda büyük bir coşku ile eşlik etti.

Yarışın 2.Etabı, 2 Ağustos’ta 89,4 km mesafede Amasya-Havza etabı olacak. Amasya’ya da Millî Mücadele Müzesi önünden 09:00’da start alacak yarış, Havza Atatürk Evi önünde sona erecek. 

UCI Kıta Takımları, Milli Takımlar ve Kulüp Takımlarının katılacağı 100. Yıl Bisiklet Turu’nda; 16 takımdan 100 bisikletçi, Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyetin yolunda tarihin izinde 784 km pedal çevirecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu organizasyonu ile düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Cumhurbaşkanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Valilikleri, Belediyeleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Kamu Kurum Kuruluşları ile Shimano Türkiye’nin destekleriyle Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi start alan yarış; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden 5 Ağustos, cumartesi günü Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde son bulacak.

Etap       Tarih                                                                                    Km                         Başlangıç            Bitiş

2.Etap:    2 Ağustos   Amasya-Havza                          89,4 km           09:00               11:15 

3.Etap:   3 Ağustos   Havza-Samsun                          135,4 km         09:00               12:25

4.Etap:   4 Ağustos   Samsun-Çorum                         176,1 km         09:00               13:25 

5.Etap:   5 Ağustos   Çankırı- Ankara                         175,4 km         09:00                13:25

 

2.Etap:    2 Ağustos  Amasya-Havza                                      89,4 km                                   

Start    : Amasya Millî Mücadele Müzesi Önü                       09:00               

Finish   : Havza Atatürk Evi Önü                                             11:15

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*